बौद्ध तीर्थस्थल परिक्रमा (कोरा) गर्दा हुने फाइदाहरु

बौद्धधर्मलम्विहरु बिहान ,दिउसो वा बेलुका सधै स्वयम्भु ,बौद्ध वा अन्य स्थलहरुमा रहेको बुद्धिस्ट चैत्य ,मानीहरुमा परिक्रम गर्नेको संख्या बाक्लो देखिन्छ । यसै परिक्रम गर्दा महायाना बौद्ध सुत्र अनुसार निम्न लाभहरु प्राप्त गर्न सकिन्छ ।

[१] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नार्ले, सयौं कल्प सम्म पनि, कहिल्यै अन्धा, रोगी र असफल नभई, काय अथवा शरीर पनि परि शुद्ध हुनेछ । [२] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नार्ले,धनी भइ सम्पत्ति पनि प्रसस्त हुनेछ,धनको लोभ नगरी धनको दान गर्नेछ,दान आधिमा बहादुरी हुनेछ ।

[३] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले, मन मोहक भइ हेर्दामा राम्रो देखिनेछ, राम्रो रुप देख्दा खुसी हुनेछ, प्रसस्त सम्पत्ति उपभोग गर्नेछ । [४] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले, उच्च राज कुलमा जन्मिनेछ, वरिपरि उत्तम स्त्रीहरुले भरिपूर्ण हुनेछ, शक्ति र बिर्य ज्ञानले पनि भरीपूर्ण हुनेछ ।

[५] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले,सन्सारकै महान दाता हुनेछ, जमिन माथिको मालिक हुनेछ, धर्मले पुर्ण भइ धर्मराज हुनेछ । [६] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले, मृत्युु पछि देव लोक तथा मनुष्य लोकमा जन्मिनेछ, बौद्ध धर्मलाई माया गर्नेछे, योग ज्ञानले युक्ति भई शक्ति ज्ञानले पनि युक्ति हुनेछ ।

[७] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले, चार स्मरन ज्ञान, चार चित्त अत्मा ज्ञान, र शक्ति पाउको शक्ति ज्ञान पनि प्राप्त गर्नेछ । [८] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले,चार आर्या सत्य ज्ञान, दृश्य ज्ञान, शक्ति ज्ञान तथा बोधी साखाको फलहरु पनि प्राप्त गर्नेछ । [९] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले, ६ दृस्टीज्ञानले युक्ति भई चित्त पनि परि शुद्ध हुनेछ, सबै कर्म क्लेसहरु सर्वनास भइ सत्रु नासक तथा बलिवान हुनेछ ।

[१०] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले, बुद्द्को नामले सजिनेछ, बुद्द्तो प्राप्त गर्नेछ । [११] कया कर्म पनि परिक्रमा हुन, वक कर्म पनि परिक्रमा हुन, चित्त कर्म पनि परिक्रमा हुन । [१२] छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नाले, बाध अफ्ट्यारो बाट मुक्त हुनेछ, नौ सुख प्राप्त गर्नेछ । [१३] जगत दातको छ्योर्तेन परिक्रमा गर्नुको फाइदाहरु सानो र छोटो सब्दले पुरै दर्शाउन मुस्किल र कठिन छ भन्नू हुन्छ ।

अनुबादक: आचार्य रिग्छ्युङ्वा पाल्देन योन्जन तामाङ

Comments

comments